energiajutra.com.pl

dom, wnętrze, budownictwo

co jedzą bociany
Ogród

Co jedzą bociany – czy menu bociana to coś więcej niż żaba?

“Co jedzą bociany?”, to pytanie może zastanawiać wiele osób, w szczególności tych najmłodszych. Czy menu bociana rzeczywiście składa się tylko i wyłącznie z żab? Krąży wiele mitów na ten temat. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ich temat, a także tego, co dodatkowo zjadają te ptaki oraz czy naprawdę, żywią się żabami. Bociany budzą sensację, wszędzie tam, gdzie się pojawią. Ptaki te bardzo silnie kojarzą się z naszym krajem – Polską. Ma to poniekąd swoje uzasadnienie. Przylgnęła do nich również łatka ptaków, które żywią się wyłącznie żabami. Nie mniej jednak, nie warto kojarzyć tych pięknych ptaków, absolutnie tylko z ropuchami.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Bocian – kto to taki?
  • Co jedzą bociany?
  • Czym żywią się bociany podczas pobytu w Afryce?
  • Co warto wiedzieć o bocianach?

Bocian – kto to taki?

Bocian, jest to ptak, którego wysokość sięga aż 100cm. Zdecydowana większość wyglądu bociana jest w kolorze białym. Wyróżniają się tylko nogi i dziób , które są koloru czerwonego oraz lotki skrzydeł, które przybierają kolor czarny.

Ptaki budują gniazdo z przeróżnych gałązek oraz suchych traw. Jego kształt jest kolisty, a średnica nierzadko wynosi aż 2m. Miejsca, jakie bociany wybierają na gniazda, to głównie słupy telegraficzne znajdujące się przy drodze i nie tylko, wysokie drzewa, a także kominy domów.

Bocian, to dość sporych rozmiarów ptak. Zamieszkuje on duże, otwarte tereny. Popularny w Europie. Znany jest ze swych corocznych wędrówek oraz kojarzony z nadejściem wiosny. Często przedstawiany jest, jako symbol Polski.

Wydawać by się mogło, że zwyczaje bociana znają prawie wszyscy. W końcu ten imponujący ptak, to niemal nieodłączny element naszego krajobrazu. Jednak odpowiedzmy sobie szczerze – czy tak naprawdę wiemy o bocianie wszystko? Czy znamy wszystkie bocianie tajemnice?

Co jedzą bociany?

Pierwszą ciekawostką i półprawdą o tym ptaku może bym to, czym żywi się bocian. Choć mogłoby się wydawać, że w jego menu znajdują się tylko żaby, to okazuje się, że rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana.

W takim razie czym żywią się bociany? Oczywiście, bocian nie pogardzi białą żabą, a nawet zje ją ze smakiem. Jednakże, nie jest to ich jedyny i główny pokarm, a nawet czasami jest tym bardzo rzadko wybieranym.

Bocian jest ptakiem owado-, a także mięsożernym. To dlatego poszukuje pożywienia głównie na łąkach, pastwiskach czy bagnach. Szuka on pokarmu najczęściej blisko położenia swojego gniazda. Jego ulubionym daniem, mimo wszystko, nie są żaby, a drobne bezkręgowce. Oczywiście, w jadłospisie bociana znajdują się także żaby, jednak one same nie wystarczyłyby mu, aby nakarmić siebie i swoje szybko rosnące potomstwo.

Czym żywi się bocian? Ich pokarm jest bardzo mocno urozmaicony. Ich dieta może różnić się sezonowo, w zależności od tego, co w danym momencie napotkają i uda im się złapać. Ptak ten, w żadnym wypadku nie pogardzi pasikonikami, dżdżownicami, ślimakami, gryzoniami, a także małymi rybami, żabami, wężami, kretami, łasicami, gronostajami, młodymi zającami i pisklętami ptaków. Innymi słowy, zje wszystko, co będzie w stanie upolować i z pewnością nie będzie przy tym specjalnie wybrzydzał.

Przeczytaj również: https://energiajutra.com.pl/gdzie-odlatuja-bociany-dlaczego-to-robia/

co jedzą bociany

Czym żywią się bociany podczas pobytu w Afryce?

To czym żywią się bociany w Polsce, różni się nieznacznie od tego, czym żywią się podczas swojego pobytu w Afryce. Wędrują tam już w drugiej połowie sierpnia. Zimując w tym kraju, zjadają głównie owady, takie jak szarańcze, ale także robaki, m.in. dżdżownice. Natomiast, od czasu do czasu, na jego talerzu może znaleźć się także skorpion, mały ssak czy ryba.

Jedno jest pewne – menu bociana, to wbrew pozorom i ogólnie przyjętą myślą jest coś zdecydowanie więcej niż sama żaba!

Bociany – co warto o nich wiedzieć

Niestety popularność bocianów stale maleje. Duża ich ilość, ginie od porażenia prądem. Wynika to z racji, iż druty wysokiego napięcia znajdują się na drodze lotu bocianów. Nie jest to jednak jedyna i główna przyczyna ich śmierci. drugim powodem są sznurki, które rolnicy, i nie tylko, pozostawiają na polach. Bociany polując, niczego nieświadome przynoszą je do gniazda, a następnie młode się w nie zaplątują.

Warto zatem zadbać, aby kończąc, np. pracę na polu, zebrać sznurek po snopowiązałce ze sobą i nie przyczyniać się tym samym do ich wymierania.