energiajutra.com.pl

dom, wnętrze, budownictwo

kupno mieszkania pod wynajem
Nieruchomości

Czy opłaca się kupno mieszkania pod wynajem?

Zakup nieruchomości w bezpiecznej i popularnej dzielnicy danego miasta to marzenie wielu osób. Niektórzy ludzie mają jednak inne plany. Decydują się bowiem na coś, co pozwoli im na dodatkowe osiągnięcie zysków. Wybierają kupno mieszkania pod wynajem. Czy faktycznie warto to zrobić? Jakie ma wady i zalety taki rodzaj inwestycji?

Ryzykowny interes

Zacznijmy od minusów tej transakcji. Niestety, jest ona dość ryzykowna, szczególnie na obrzeżach miast. Po pierwsze, kiedy nie znajdziemy nikogo, kto chciałby wynająć nasze mieszkanie, to i tak musimy w tym czasie ponieść wszelkie koszty. Mowa oczywiście o płaceniu czynszu czy wydatkach na utrzymanie części wspólnych. W przypadku, gdy na kupno mieszkania pod wynajem pozwolił nam wzięty z banku kredyt, wówczas musimy co miesiąc regulować ratę razem z odsetkami. Wśród wad można wymienić także to, że nigdy nie wiadomo, na jakich lokatorów trafimy. Czy nie będą oni za bardzo wymagający? Czy opuszczając wynajmowane mieszkanie, na pewno zostawią je w nienaruszonym, odpowiednim stanie? Dlatego warto ustalić ważne zasady dla ludzi pragnących wprowadzić się do naszej nieruchomości.

Widoczne zalety

Mimo powyższych minusów, kupno mieszkania pod wynajem jest jak najbardziej opłacalne (będziemy przecież otrzymywać regularnie, niemałe pieniądze). Warto być cierpliwym, a po kilkunastu latach gotówka zwróci się z nawiązką. To inwestycja długoterminowa, która daje nam poczucie bezpieczeństwa. Z czasem możemy taką nieruchomość sprzedać, nawet za wyższą cenę. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby zwracać uwagę na atrakcyjne położenie i przeprowadzić analizę rentowności i stanu technicznego. To kluczowe aspekty. Najlepiej, jeżeli mieszkanie będzie znajdować się na nowym osiedlu. Wtedy łatwiej można znaleźć osoby, które zdecydują się na wynajem (mowa np. o studentach oraz singlach). Kolejne zalety to m.in.: samodzielne operowanie wysokością dochodów oraz fakt, że część kosztów (np. podatek od nieruchomości, remonty czy rachunki za media) da się odliczyć od dochodu, a to bezpośrednio wpłynie na obniżenie podatków.

Podsumowanie

Po opisaniu wszystkich za i przeciw, nie ma się co zastanawiać. Kupno mieszkania pod wynajem przyniesie lepsze korzyści niż zakładanie kont oszczędnościowych. Taka nieruchomość będzie naszym zabezpieczeniem na czas emerytury. Brzmi świetnie, prawda? Nie zapominajmy jednak w trakcie poszukiwania lokalu o różnych, najważniejszych rzeczach. Mowa o jego usytuowaniu (o czym już była mowa), metrażu oraz standardzie. Musimy wszystko dokładnie zaplanować. Tylko wtedy zaczniemy czerpać coraz większe zyski.