energiajutra.com.pl

energiajutra – dom, wnętrze, budownictwo

ogród bezobsługowy
Ogród

Jak stworzyć ogród bezobsługowy?

Każdy chce mieć dookoła swojego domu piękną i zieloną oazę spokoju. Jednak mało kto chce się zbyt dużo napracować w swoim ogrodzie. Dlatego też doskonałym pomysłem jest stworzenie ogrodu bezobsługowego. Takiego, który będzie zachwycał swoim urokiem, ale będzie wymagał małego nakładu pracy.

Jak stworzyć ogród, w którym mało się trzeba napracować?

Od kilku lat popularne są aranżacje ogrodowe, w których dużą popularnością cieszą się drzewa iglaste i ich pochodne. Iglaki są mało wymagające, łatwe w uprawie i wytrzymałe na temperatury i susze. Są przykładem roślin, które samodzielnie radzą sobie z wszelkiego rodzaju warunkami pogodowymi i nie potrzebują zbyt dużo atencji, a mimo to potrafią ładnie rosnąć i znacznie dodają uroku danej okolicy.
Przy pomocy iglastych drzewek i krzewek można bardzo ładnie zaaranżować ogrodową przestrzeń. Na rynku jest bardzo duży ich wybór. Dzisiaj spotkać można iglaki o ładnych i ciekawych kształtach. Ogród bezobsługowy może w dużej mierze opierać się na tego rodzaju roślinach. Doskonałym ich uzupełnieniem może być dywan z bylin oraz różnego rodzaju kamienie, które mogą uzupełniać kompozycję z wiecznie zielonych roślin.

Wszystko zależne jest od warunków danego ogrodu

Iglaki pomogą stworzyć ogród bezobsługowy. Jednak komponując taki ogród zawsze trzeba brać warunki panujące na danej przestrzeni. W małych przestrzeniach trudno jest sadzić zbyt duże drzewa, czy też zbyt mocno eksponujące się iglaki. Dlatego też gdy mamy do zagospodarowania powierzchnię o niewielkich rozmiarach dobrze jest wykorzystać całą serię roślinek iglastych typu mini.
Wszystko zależne jest też od warunków panujących w danym miejscu i od rodzaju gleby. Dobrym przykładem do ogrodu mało wymagającego są rośliny, które zadarniają, typu bluszcz, runianka czy barwinek.

Inne sposoby na ogród bezobsługowy

Koszenie trawy zabiera mnóstwo czasu, toteż w ogrodzie bezobsługowym powinno być jej jak najmniej. Ponadto dobrze jest zainstalować samodzielny system nawadniania oraz w niektórych miejscach użyć maty szkółkarskiej by zapobiec przerastaniu się chwastów.
W przypadku wprowadzenia kwiatów dobrze jest stworzyć kompozycję z kwiatów w doniczkach, a gdy marzy się nam warzywniak najlepiej będzie go umiejscowić w specjalnych skrzyniach.
W zasadzie nie ma ogrodu bezobsługowego. Są ogrody, które wymagają zbyt dużo nakładu pracy lub zbyt mało. Wszystko zależne jest od konkretnych nasadzeń, ich rozlokowania i od zainstalowania nowoczesnych, ogrodowych udogodnień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *