energiajutra.com.pl

dom, wnętrze, budownictwo

Jaką kosiarkę wybrać
Ogród

Jaką kosiarkę wybrać, by koszenie było prawdziwą przyjemnością

Trawnik do intensywnego krzewienia i szybkiego wzrostu potrzebuje dobrego nawodnienia, sporej ilości składników odżywczych podawanych w formie nawozów oraz regularnego koszenia. To właśnie proces ścinania źdźbeł trawy sprawia, że mocno się ona zagęszcza, a my możemy uzyskać efekt pięknego, ciemnozielonego dywanu, którym cieszyć się można od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni.

Wybór kosiarki do trawy nie jest łatwy

Wbrew pozorom wizyta w sklepie ogrodniczym może przynieść więcej pytań, niż odpowiedzi. Znaleźć tam można zarówno klasyczne kosiarki na kółkach, podkaszarki spalinowe, roboty koszące jak i traktorki, które idealnie nadają się do dużych przestrzeni. Czym kierować się przy wyborze kosiarki do swojego ogrodu?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się jakie powierzchnie zamierzamy kosić. Wielu z nas wykorzystuje te urządzenia wyłącznie do pielęgnacji przydomowego trawnika, który z założenia powinien być pozbawiony twardych chwastów i trudno dostępnych miejsc. W takiej przestrzeni poradzi sobie naprawdę każde urządzenie, a ostateczny wybór jest bardziej kwestią preferencji. Całkiem inaczej sprawa wygląda, jeśli oprócz koszenia trawnika planujemy od czasu do czasu zadbać o nieużytki lub działki, na których rośnie bardzo wysoka trawa. W takiej sytuacji bez wątpienia nie sprawdzą się typowe rozwiązania ogrodowe takie jak kosiarka na kółkach.

Jak dobrać kosiarkę do własnych potrzeb?

Na samym wstępnie trzeba zastanowić się, czy chcemy kupić urządzenie spalinowe, czy akumulatorowe. Te pierwsze, choć głośniejsze, zapewniają bardzo dużą moc i nadają się do naprawdę dużych przestrzeni. Zarówno kosa spalinowa jak i zwykła kosiarka sprawdzą się znakomicie w każdym ogrodzie, a zapas mocy nawet jeśli nie będzie nam potrzebny przy koszeniu przydomowego trawnika, wykorzystać będzie można, gdy zajdzie taka potrzeba.

Ogromną popularnością w ostatnim czasie cieszą się traktorki koszące, które są przydatne w momencie, gdy nasz ogród jest bardzo duży. Warto jednak pamiętać, że traktorki mogą nie sprawdzić się, jeśli w naszym ogrodzie rośnie dużo drzew i innych obsadzeń ozdobnych, które uniemożliwią wjazd pomiędzy roślinność i skoszenie tam trawy. Będzie się to wiązać z koniecznością ręcznego podkaszania w trudno dostępnych misjach, co może być dla wielu z nas mocno uciążliwe.

Mocnym ułatwieniem w przydomowych ogrodach może być robot koszący, który tak naprawdę wykona całą pracę za nas. Jego największą zaletą jest automatyczne mulczowanie ściętego trawnika, dzięki czemu nie musimy zbierać resztek do worków, ani kompostownika.

Kosiarki Stiga – czy warto zdecydować się na tę firmę?

Stiga to marka popularna nie tylko wśród amatorskich ogrodników, ale też profesjonalnych firm zajmujących się takimi usługami. Stiga cieszy się ogromną popularnością, ponieważ zapewnia solidny sprzęt w atrakcyjnej cenie. Firma ta znana jest na całym świecie z niezawodności. Kosiarki kupione do zastosowań amatorskich zapewniają wieloletnią i całkowicie bezproblemową pracę w każdych warunkach. Są ekonomiczne, dopracowane i bardzo wygodne w użytkowaniu.

Bardzo ważną zaletą firmy Stiga jest szeroki wybór urządzeń do pielęgnacji ogrodu i trawnika. W ofercie znajdziemy zarówno ręczne podkaszarki, typowe kosiarki spalinowe, jak i traktorki spalinowe w różnych konfiguracjach. To jednak nie wszystko, ponieważ Stiga produkuje bardzo dobre roboty koszące, które służą do bezobsługowej pielęgnacji przydomowych trawników. Korzystna cena i wysoka niezawodność sprawia, że wybór urządzeń tego producenta wydaje się być bardzo korzystnym rozwiązaniem.