energiajutra.com.pl

energiajutra – dom, wnętrze, budownictwo

mieszkanie komunalne
Nieruchomości

Mieszkanie komunalne – co trzeba wiedzieć?

Rosnące ceny nieruchomości wiele osób zmuszają do starań o mieszkanie komunalne. Co koniecznie trzeba wiedzieć nim przystąpimy do próby otrzymania mieszkania komunalnego i jakie warunki trzeba spełniać, by móc się o nie starać?

Mieszkanie komunalne – co to jest?

Mieszkanie komunalne jest własnością gminy. Jest to zasób nieruchomości przeznaczony dla osób, które nie są w stanie kupić nieruchomość na wolnym rynku. Jednocześnie nie mają prawa do innego lokalu mieszkalnego.

Mieszkania komunalne są bardzo często mylone z mieszkaniami socjalnymi. Warto wiedzieć, że mieszkanie socjalne są przyznawane wyrokiem sądu i wiążą się z eksmisją z uprzednio zajmowanego lokalu.

Mieszkanie komunalne jest specyficzną formą pomocy państwa dla osób, których dochody są niewystarczające, by nabyć mieszkanie. Największą zaletą mieszkań komunalnych jest bardzo atrakcyjny czynsz oparty na wartości odtworzeniowej lokalu. Jest to duża zaleta dla najemcy.

Trzeba jednak pamiętać, że to zaniżone czynsze wpływają na degradację budynków, które są niedofinansowane, a przeprowadzane remonty mają na celu utrzymanie budynku w stanie niepogorszonym.

Jak dostać mieszkanie komunalne?

Pierwszym krokiem w staraniach o mieszkanie komunalne jest złożenie wniosku wraz z oświadczeniem o dochodach. Następnie komisja zapozna się z sytuacją majątkową, rodzinną i finansową osoby zainteresowanej mieszkaniem. Pozytywne rozpatrzenie wniosku skutkuje wpisaniem na listę oczekujących.

Niestety oczekiwanie na mieszkanie komunalne bardzo często jest długotrwałe. Gminy nie mają dostatecznej ilości lokali, które mogłyby zaproponować zainteresowanym osobą. Trzeba również wiedzieć, że gmina przedstawi wyłącznie trzy propozycje, z których przyszły najemca musi wybrać mieszkanie.

Czy można wykupić mieszkanie komunalne?

Każda gmina inaczej postępuje w sprawie mieszkań komunalnych. Bardzo często jednak gminy starają się pozbyć budynków, które są dużym obciążeniem finansowym. Jest to szansa dla najemcy na wykupienie lokalu.

Wiele gmin stosuje bonifikaty, które mają zachęcić do wykupienia mieszkania. Bardzo często są to upusty nawet w wysokości 90% wartości nieruchomości. Jest to oferta przeznaczona dla tych najemców, którzy nie mają zaległości w opłatach czynszowych.

Mieszkanie komunalne to często bardzo ciekawa oferta dla osób, które nie są w stanie otrzymać kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Trzeba jednak pamiętać, że często są to mieszkania w budynkach, których remont w przyszłości pochłonie bardzo dużo pieniędzy. Będąc właścicielem mieszkania należy partycypować w tych kosztach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *