energiajutra.com.pl

dom, wnętrze, budownictwo

mieszkanie na parterze
Nieruchomości

Mieszkanie na parterze – wady i zalety

Wybierając nowe mieszkanie, trzeba podjąć wiele bardzo trudnych decyzji. Koniecznie trzeba wybrać jego wielkość, lokalizację, czy też oczywiście stopień wykończenia. Nie bez znaczenia jest również to, na której kondygnacji kupowane mieszkanie się znajduje. Często polecanym rozwiązaniem jest mieszkanie na parterze. Jakie płyną z tego zalety, lecz również, jakie towarzyszą takiemu mieszkaniu wady?

Zalety mieszkania na parterze

Podczas poszukiwań mieszkania często polecanym rozwiązaniem jest to, które mieści się na parterze. Z jakiego powodu wybór takiego właśnie lokalu może być dobrym pomysłem? Jak się okazuje, zalet w tym wypadku jest co najmniej kilka.
Najważniejszą zaletą jest to, że do takiego mieszkania jest zwyczajnie blisko. Wystarczy wejść do budynku i od razu można znaleźć się w swoich własnych czterech ścianach. Oznacza to również to, że jest się całkowicie uniezależnionym od windy. Nie trzeba na nią czekać, nie trzeba podróżować w niej z innymi osobami, a co najważniejsze, nie jest się zależnym od jej awarii, które dla osób mieszkających wyżej oznaczają często bardzo męczące wspinaczki po schodach.
Nie da się ukryć, że dużą zaletą mieszkania na parterze jest również kwestia zdrowotna domowników. Jeśli w mieszkaniu żyć będzie osoba starsza lub schorowana, będzie to dla nich naprawdę dużym ułatwieniem.
Na koniec warto jeszcze zauważyć, że mieszkania na parterze mają bezpośredni dostęp do ogródka. Co prawda nie jest on największy, lecz zawsze daje możliwość wyjścia z budynku i cieszenia się kontaktem ze świeżym powietrzem i przyrodą.

Wady mieszkania na parterze

Pomimo niezaprzeczalnych zalet mieszkania na parterze, towarzyszą mu również pewne wady, których zwyczajnie nie można zignorować. O czym konkretnie mowa?
Przede wszystkim takie mieszkanie może być dość głośne. Im bliżej ulicy, tym więcej hałasów z niej dostaje się do mieszkania. Nie można również ukryć tego, że czekający na windę mieszkańcy z wyższych pięter również będą słyszani przez drzwi.
Okna wychodzące bezpośrednio na ulice powodują, że po pierwsze jest to mieszkanie o znacznie mniejszym stopniu prywatności niż to położone wyżej, lecz również o wiele mniej bezpieczne. Potencjalni złodzieje mają do niego bezpośredni dostęp, przez co wymaga to inwestowania w dodatkowe środki bezpieczeństwa.
Na koniec warto jeszcze zauważyć, że mieszkania na parterze to również bardzo często o wiele większy chłód oraz wilgoć, które dostawać się będą do środka. Wiele tu zależy od zastosowanej izolacji podłogi, lecz w starszym budownictwie może to być naprawdę poważnym problemem dla mieszkańców.