energiajutra.com.pl

dom, wnętrze, budownictwo

owocowanie odmiany truskawek
Ogród

Najplenniejsze powtarzające owocowanie odmiany truskawek

Uprawa truskawek we własnym ogrodzie ma mnóstwo zalet, a największą jest stały dostęp do smacznych i zdrowych owoców na wyciągnięcie ręki. Jeśli uwielbiasz smak truskawek, koniecznie zwróć uwagę na najplenniejsze powtarzające owocowanie odmiany truskawek, które nawet amatorom zapewnią obfite zbiory. Jakie to odmiany?

Najplenniejsze powtarzające odmiany truskawek

Długi i obfity zbiór to zasadnicza zaleta, dla której wielu ogrodników decyduje się na zasadzenie odmian powtarzających owocowanie. Co ważne, odmiany te nie mają większych wymagań pod względem pielęgnacji niż tradycyjne, a ponadto – można uprawiać je nawet w większych donicach, na balkonach lub tarasach. Potrzebują jedynie słonecznego stanowiska i lekko kwaśnego podłoża, a odmiany pnące dodatkowo wystarczająco dużo miejsca, by mogły swobodnie się rozrastać. Warto również systematycznie nawadniać i odżywiać krzaczki, co z pewnością przełoży się na rozmiar i poziom słodyczy owoców.

Poznaj 4 popularne odmiany truskawek, które zaowocują więcej niż raz w roku!

Truskawka San Andreas

Odmiana powtarzająca wyróżniająca się dużymi i bardzo słodkimi owocami. Jedna z najplenniejszych odmian, pozwalająca na zebranie nawet 3 kg owoców z jednego krzaczka. Plonami można cieszyć się już w czerwcu, a ostatnie owoce pojawią się na roślinie jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Wyjątkowo odporna na szkodniki, choroby wirusowe i deszcz, jednak wymaga zabezpieczenia przed zimowymi mrozami.

Truskawka Selva

Deserowa odmiana o słodkich, soczystych owocach. Pierwszy plon pojawia się późną wiosną, a po raz drugi truskawka plonuje od sierpnia aż do początków listopada lub do pierwszych przymrozków. Wrażliwa na minusowe temperatury, dlatego zaleca się zabezpieczenie krzaczków agrowłókniną.

Odmiana Selva wykazuje dużą odporność na choroby takie jak szara pleśń, plamistość, mączniaka, a także infekcje systemu korzeniowego. Świetnie znosi przechowywanie, przydatna do mrożenia.

Truskawka Albion

Jedna z najpopularniejszych odmian powtarzających owocowanie, którą wyróżniają długie, przewieszające się rozłogi. Sprawdzi się uprawiana w wiszących donicach lub pojemnikach lub prowadzona po specjalnych podporach czy kratkach. Ze względu na smaczne, duże i słodkie owoce cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Co więcej, odmiana Albion powtarza owocowanie co ok. 3 tygodnie, od wiosny aż do późnej jesieni. Egzemplarze uprawiane na balkonie należy zabezpieczyć przed mrozami. Dobrze sprawdzi się ochrona agrowłókniną, słomianą matą lub zadołowanie donic w ogrodzie.

Truskawka Temptation

Atutem odmiany są nie tylko smaczne owoce, o lekko wydłużonym kształcie, ale i długie pędy, które mogą osiągnąć nawet 30 cm. Z tego względu polecana jako odmiana zwisająca, do uprawy w podwieszanych pojemnikach. Owocuje bardzo obficie od czerwca do jesieni. Warto również wspomnieć, że dobrze udaje się z siewu: pierwszy plon można zebrać już po 4 miesiącach od wysiania rozsady.

 

Jeśli chcesz kupić zdrowe sadzonki plennych, powtarzających owocowanie odmian truskawek, znajdziesz je w internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol. Polecamy!