energiajutra.com.pl

dom, wnętrze, budownictwo

ceramika budowlana
Budownictwo

Czym jest ceramika budowlana?

Ceramika budowlana wykorzystywana jest w budownictwie. Pod tą nazwą kryją się wszystkie materiały, w których procesie produkcyjnym wykorzystana została glina. Główną cechą charakterystyczną tych materiałów jest ich niesamowita plastyczność występująca pod wpływem wysokich temperatur. Dodać także trzeba, że większość tych materiałów jest odporna na mróz.

Różne rodzaje ceramiki budowlanej

Ceramika budowlana może być podzielona pod względem temperatury jej wypalania jak i ze względu na jej przeznaczenie. Jeśli chodzi o ten pierwszy przypadek to mamy ceramikę porowatą i spieczoną. Natomiast w drugim przypadku wyróżnić możemy ceramikę konstrukcyjną, wykończeniową lub sanitarną.

Szczególny rodzaj ceramiki

W ofercie całej ceramiki budowlanej szczególne miejsce zajmuje ceramika poryzowana. Ten typ ceramiki różni się znacznie sposobem jego produkcji. Przed wypaleniem konkretną glinę ceramiczną miesza się z produktami łatwopalnymi. Mogą nimi być trociny, granulki polistyrenu lub mączka drzewna. Pod wpływem wysokiej temperatury dane materiały spalają się, a gazy, które się wydzielają poryzują daną ceramikę.
Takie materiały budowlane są bardziej wytrzymałe, a powstałe w ten sposób pustaki posiadają znacznie lepszą izolacyjność cieplną i akustyczną. Proces poryzacji ceramiki pozwala na utrzymanie wilgotności powietrza na odpowiednim poziomie. Ten fakt, z kolei, powoduje, że ściany nie stają się zawilgocone i nie powstaje na nich niepotrzebna pleśń.

Charakterystyka ceramiki poryzowanej

Rozpoczynając budowę domu najpierw prace zaczyna się od jego projektu i od wybrania odpowiednich materiałów do jego budowy. Bardzo dobrym wyborem może okazać się wybranie ceramiki poryzowanej. Materiały te charakteryzują się całym szeregiem zalet. Wśród nich wymienić można: niską masę, dobrą izolacyjność akustyczną i cieplną, ekonomiczność, ekologiczność, nieskomplikowane
prowadzenie prac murarskich, niepalność i oszczędność w zużyciu zapraw murarskich.
Dom zbudowany z tego rodzaju ceramiki budowlanej może służyć przez wiele lat.
Dodać jeszcze trzeba, że wszelkiego rodzaju pustaki z ceramiki poryzowanej charakteryzują się bardzo dużą zdolnością do przepuszczania pary wodnej. Oznacza to, że mur z nich zbudowany będzie „oddychał”. Za pomocą specjalnych mikropor, które znajdują się na powierzchni takich pustaków, wszelki nadmiar wilgoci, który wytworzą mieszkańcy domu będzie od razu usuwany z wnętrza budynku. Dzięki temu powietrze w takim domu będzie zawsze świeże i pozbawione nadmiernej wilgoci i jej zapachu.