energiajutra.com.pl

energiajutra – dom, wnętrze, budownictwo

ocieplenie nakrokwiowe
Budownictwo

Ocieplanie nakrokwiowe – na czym polega?

Ocieplanie nakrokwiowe pozwala na ocieplenie dachu od zewnętrznej strony bez przeprowadzenia remontu wewnątrz pomieszczeń.

Kiedy zastosować ocieplenie nakrokwiowe?

Ocieplanie nakrokwiowe najlepiej wykonać gdy chcemy:
– zrobić izolację dachu bez konieczności remontowania wnętrz domu,
– pozostawić widoczne wewnątrz pomieszczeń elementy więźby dachowej,
– ocieplić skośny dach w sposób pasywny lub niskoenergetyczny.
Ocieplanie to nie powinno być stosowane na dachach o małym koncie nachylenia.

Jak zrobić ocieplenie nakrokwiowe?

Pierwszym krokiem ocieplenia jest montaż deski okapowej, która musi wystawać za okap na wysokość grubości płyt. Deska ta będzie podporą dla płyt.
Płyty układać należy dłuższym bokiem w stronę okapu. Płyty połączyć trzeba z krokwiami za pomocą frez i wkrętów. Połączenia trzeba zabezpieczyć specjalną taśma uszczelniającą. Płyty układa się w sposób mijany tak, aby łączenia płyt nie były położone w jednej linii.
Kolejnym krokiem jest montaż kontrłat i pokrycie ich paroprzepuszczalną membraną, która ma za zadanie ochraniać przed zbyt dużą wilgocią i wiatrem.
Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie kalenicy oraz montaż łat dachowych.

Na co zwrócić uwagę montując ocieplenie nakrokwiowe?

Podczas montażu ocieplenia nakrokwiowego należy wiązać pod uwagę następujące kwestię:
– odpowiedni kąt pochylenia dachu – dach musi mieć kąt nachylenia wynoszący co najmniej 200 stopni,
– wykonanie innego projektu dotyczącego detali dachu – ocieplenie krokwiowe powoduje, że dach leży wyżej, dlatego należy inaczej rozmieścić niektóre elementy dachu,
– wysokość komina nad poszyciem dachowym – komin nie może być niższy niż jest podane w projekcie. Wysokość komina ma wpływ na prawidłową wentylację oraz działanie kominka,
– rodzaj pokrycia dachowego – przed montażem ocieplenia nakrokwiowego trzeba wiedzieć jakie pokrycie dachowe może być zamontowane na płytach izolacyjnych. Jest to bardzo ważne w przypadku dachu pokrytego blacha lub gontem.

Zalety ocieplania nakrokwiowego

Izolacja nakrokwiowa jest dobrym rozwiązaniem jeśli chcemy rozpocząć modernizację poddasza użytkowego. Ocieplanie nakrokwiowe powoduje, że nie trzeba stosować izolacji od dołu krokwi co pozwala na zachowanie wysokości pomieszczeń.
Izolacja nakrokwiowa nie ingeruje we wnętrza pomieszczeń i nie trzeba razem z jej wykonaniem przeprowadzać remontu. Ocieplanie umożliwia oszczędzenie pieniędzy przeznaczonych na ocieplenie poddasza.
Izolacja ta pozwala na pozostawieniu widocznych we wnętrzu pomieszczeń drewnianych elementów składających się na więźbę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *