energiajutra.com.pl

dom, wnętrze, budownictwo

schemat instalacji fotowoltaicznej
Dom

Do czego jest potrzebny schemat instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika jest w naszym kraju coraz bardziej popularna. Nic dziwnego. Dzięki niej można bowiem przekształcić energię słoneczną w prąd, a co za tym idzie – znacznie zaoszczędzić. Co więcej, dużą zaletą jest także aspekt ekologiczny. Nie będziemy jednak dokładnie wyjaśniać krok po korku zasady działania takiej nowoczesnej, chętnie stosowanej technologi, tylko odpowiemy na pytanie: czym jest schemat instalacji fotowoltaicznej?

Specjalny dokument

Ten schemat jest niczym innym jak dokumentem (rysunkiem) technicznym, który okazuje się niezbędny, gdy w grę wchodzi zarówno sama sprawność, jak i bezpieczeństwo całego systemu. W sposób bardzo obrazowy przedstawia on budowę i podłączenie naszej mikroelelektrowni. Sporządzany jest liniowo, a jedna z dwóch opcji magazynowania energii wpływa na jego ostateczny wygląd. Dokument może być więc wykonany dla tak zwanej instalacji on – grid oraz off – grid. W pierwszym przypadku chodzi o system złożony z takich części, jak: panele fotowoltaiczne montowane na dachu (moduły mogą być tutaj połączone szeregowo, a ich zestawy równolegle), falownik, licznik dwukierunkowy i przyłączenie do sieci. Schemat instalacji fotowoltaicznej off – grid zawiera szczegółowe informacje o konstrukcji, w której energia przechowywana jest w akumulatorach (dodatkowo ważny elementem są regulatory ładowania). Obydwa schematy łączy to, że przekazują dane dotyczące np. mocy samych paneli fotowoltaicznych oraz grubości przewodów solarnych. Różnice polegają natomiast na tym, czy mamy do czynienia z instalacją jednofazową, czy bardziej rozbudowaną, czyli trójfazową. W skład tej drugiej (mającej napięcie do 400 V) wchodzą aż trzy obwody elektryczne, a w pierwszej inwerter jest podłączony pod najbardziej obciążoną fazę.

Przygotowanie schematu

Wiedząc, już, co to jest schemat instalacji fotowoltaicznej, należy jeszcze wytłumaczyć, kto sporządza taki rysunek techniczny. W większości przypadków przygotowuje go ta sama, doświadczona firma, która zajmuje się także profesjonalnym montażem systemu słonecznego. Jej pracownicy muszą mieć uprawnienia budowlane w zakresie sieci i urządzeń elektrycznych. Samodzielnie lepiej się za to nie zabierać. Dlaczego? Odpowiedź jest oczywista. Gotowy schemat jest bowiem dokładnie sprawdzany przez operatorów. Tacy specjaliści patrzą, czy wszystkie rysunki oraz informacje zgadzają się w stu procentach ze stanem faktycznym. Jeżeli tak, to bezpiecznie można korzystać z instalacji.

Podsumowanie

Sporządzenie odpowiedniego schematu to bez wątpienia podstawa niezawodnego funkcjonowania całej instalacji. Jednak trzeba jeszcze zająć się innym czynnościami. Mianowicie należy taki dokument przedłożyć w trakcie zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej do Zakładu Elektrycznego i przy uzgodnieniach przeciwpożarowych. Cała procedura odbywa się szybko i sprawnie. Poza rysunkiem technicznym ukazującym specyfikację ogniw fotowoltaicznych i innych ważnych komponentów nie można też zapominać o dobrze wypełnionym wniosku