energiajutra.com.pl

dom, wnętrze, budownictwo

zadaszenie tarasu
Ogród

Zadaszenie tarasu – na jakie warto się zdecydować?

Posiadacze tarasów często tworzą na nich strefy relaksu, w których wiosną i latem spędza się wiele czasu. To doskonała przestrzeń dla spotkań towarzyskich, rodzinnych wieczorów, spożywanych wspólnie posiłków lub samotnego relaksu z książką. Podczas umiarkowanej pogody bez opadów, odkryte tarasy odpowiednio spełniają swoje zadanie. Problem pojawia się jednak wraz z nadejściem deszczu lub przy wyjątkowo intensywnych promieniach słońca. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem okazuje się zwykle zadaszenie tarasu. Na jaki rodzaj osłony warto się zdecydować?

Na co zwrócić uwagę wybierając zadaszenie?

Wśród najbardziej istotnych aspektów pojawia się wytrzymałość zadaszenia na warunki atmosferyczne i jego funkcjonalność. Decydując się na zamontowanie na tarasie takiego elementu należy upewnić się, że będzie wystarczająco solidny, aby nie zaszkodziły mu silne opady deszczu. Jeżeli akcesorium ma być zamontowane na stałe, musi również sprostać ewentualnemu nagromadzaniu się śniegu w okresie zimowym. Ważne jest również to, by jego konstrukcja umożliwiała swobodne odprowadzanie opadów poza granicę zadaszenia. Kumulująca się woda mogłaby stanowić zbyt duże obciążenie i zniszczyć akcesorium. Poszukując odpowiedniego rozwiązania, zaleca się również wziąć pod uwagę ilość światła docierającego do powierzchni tarasu i przylegającego do niego pomieszczenia. Celem daszku jest stworzenie zacienienie tarasu latem. Ważne jest jednak to, aby nie ograniczał on zanadto ilości światła docierającej przez okna do wnętrza domu. Jakie ciekawe propozycje warto rozważyć?

Jakie zadaszenie będzie dobrym wyborem?

Osoby obawiające się zbytniego odcięcia dopływu światła mogą zdecydować się na częściowo przezroczyste zadaszenie. Dobrym rozwiązaniem może tu być również dach z oknem lub tzw. świetlikiem. Wśród ciekawych opcji pojawiają się również częściowe zadaszenia i rozkładane markizy. Aby zabezpieczyć element przed uszkodzeniami w czasie zimy, warto zamontować na dachu powyżej płotki przeciwśniegowe. Wśród montowanych na stałe zadaszeń pojawiają się gotowe egzemplarze i akcesoria tworzone samodzielnie. W roli systemu nośnego wykorzystuje się zwykle elementy metalowe lub drewniane. Osoby zainteresowane samodzielnym wykonaniem zadaszenia odnajdą wiele poradników i instrukcji. Odpowiednio dobrany dach nad taras z pewnością doskonale spełni swoje zadanie. Dzięki niemu możliwe będzie spędzanie czasu na zewnątrz również w upalne dni i deszczowe popołudnia. Różnorodność dostępnych opcji sprawi, że każdy znajdzie odpowiednie rozwiązanie.