energiajutra.com.pl

dom, wnętrze, budownictwo

meble ogrodowe
Ogród

Z jakiego materiału powinny być wykonane meble ogrodowe?

Posiadanie ogrodu to wielka przyjemność. Nie tylko daje on możliwość spędzania wolnego czasu, relaksując się na łonie przyrody, lecz również co bardziej ambitnym osobom umożliwia uprawę podstawowych warzyw i owoców. Żeby jednak korzystanie z ogrodu było przyjemne i komfortowe, muszą się w nim znajdować dobrze dobrane meble ogrodowe. A nie ma ważniejszej cechy takich mebli niż materiał, z którego zostały wykonane.

Plastikowe meble ogrodowe

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem jeśli chodzi o materiał wykonania mebli ogrodowych, są wersje plastikowe. Można je spokojnie znaleźć w przeważającej większości polskich ogrodów. Z czego się bierze tak duża ich popularność? Jest ona efektem oczywiście niskiej ceny, która powoduje, że za niewiele ponad sto złotych można nabyć cały komplet mebli potrzebnych do ogrodu.
Jak się jednak można łatwo domyśli, dużą wadą takich mebli jest to, że są one po pierwsze niezbyt estetyczne, a po drugie, są dość delikatne i bardzo podatne na zniszczenie. Przede wszystkim zrobione są z dość cienkiego i łamliwego plastiku, więc nie trudno jest o ich połamanie. Są one również wrażliwe na działanie słońca, które może spowodować, że całkowicie wyblakną i nabiorą nieprzyjemnego odcienia.

Drewniane meble ogrodowe

Wady mebli ogrodowych wykonanych z plastiku dla wielu osób są zwyczajnie nieakceptowalne. Nic więc dziwnego, że osoby te szukają czegoś lepszego jakościowo. Najczęściej w takiej sytuacji wybór pada na drugi pod względem popularności materiał wykonania, czyli na drewno. Czym się charakteryzują meble zrobione z drewna?
Zdecydowanie najważniejszą zaletą drewnianych mebli ogrodowych jest ich nieprzecięty, doskonale pasujący do ogrodu wygląd. Naturalne drewno zwyczajnie świetnie się komponuje z każdym ogrodem. Oczywiście sama strona wizualna to nie wszystko, ponieważ takie meble są również mocne, trwałe i niepodatne na uszkodzenia.
A jak wyglądają wady drewnianych mebli ogrodowych? Jak się okazuje, jest ich kilka. Zdecydowanie najważniejszą z nich jest konieczność okresowego konserwowania drewna specjalnymi środkami, które zabezpieczą je przed działaniem wilgoci, czy też silnego słońca. Pamiętać jednak trzeba, że nawet najlepsze środki nie dadzą całkowitej ochrony, więc w przypadku intensywnych opadów deszczu oraz oczywiście nadejścia jesieni i zimy, koniecznie trzeba takie meble chować do suchego i najlepiej ciepłego miejsca. Oznacza to rzecz jasna konieczność ich noszenia, a jak każdy doskonale wie, drewniane meble nie należą do najlżejszych.