energiajutra.com.pl

dom, wnętrze, budownictwo

ocieplanie domu styropianem
Budownictwo

Prawidłowe ocieplanie domu styropianem

Jak prawidłowo wykonać ocieplanie domu styropianem oraz jakich błędów unikać? Ocieplenie ścian w domu jest niezwykle istotną kwestią, której należy poświęcić nieco uwagi. W teorii proces ten nie wydaje się szczególnie skomplikowany. Opiera się on bowiem na przyklejeniu płyt styropianowych do ściany. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że podczas ocieplania domu można popełnić kilka błędów, które sprawią, że cała instalacja nie będzie odpowiednio spełniała swojej funkcji.

Odpowiednia termoizolacja ścian ma istotny wpływ na zachowanie temperatury w mieszkaniu. Ogrzewanie domu bez odpowiednio zamontowanej termoizolacji można porównać do nalewania wody do przeciekającego naczynia. Warto zatem skupić się na tym, aby przeprowadzić proces ocieplania domu starannie i przy zachowaniu pewnych zasad.  Wszystko, co musisz wiedzieć o ocieplaniu domu, przeczytasz w tym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem ocieplania elewacji
  • jak wygląda ocieplanie starego domu
  • jaki styropian wybrać do ocieplania domu

Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem ocieplania elewacji?

Zanim przystąpimy do ocieplania ścian, powinniśmy zwrócić uwagę na stan elewacji. Ściany, które zamierzamy ocieplić powinny być równe, suche oraz wolne od wszelkich zanieczyszczeń. Wszelkie zaniedbania na etapie przygotowania ścian do ocieplania prędzej czy później się zemszczą i będą kosztować nas wiele nerwów oraz straconych godzin. Nierówne ściany mogą znacznie utrudniać mocowanie ocieplenia. Wilgoć na ścianach może z kolei prowadzić do osuwania się styropianowych płyt. Niestety wiele osób lekceważy ten element ocieplania ścian i nie przygotowuje w odpowiedni sposób powierzchni, a jest to jeden z większych błędów popełnianych podczas ocieplania elewacji.

Ocieplanie starego domu

Szczególną uwagę musimy poświęcić jeśli decydujemy się na ocieplanie starego domu. W takich budowlach zazwyczaj ściany są mocno zawilgocone oraz zagrzybione, co mocno utrudnia mocowanie termoizolacji. Należy sprawdzić również, czy tynk nie odspaja się od podłoża. Można to sprawdzić poprzez opukiwanie ścian. Jeśli tynk nie trzyma się ściany, usłyszymy charakterystyczny głuchy odgłos. Warto wówczas zrobić próbę i przykleić w sprawdzanych miejscach małe kostki styropianu. Po około 3 dniach sprawdzamy jak trudno odrywają się one od ściany. Jeśli styropian podczas próby oderwania go ulega rozerwaniu, oznacza to, że przyczepność jest dobra. Jeżeli podłoże jest zbyt słabe to styropian powinien oderwać się od ściany razem z klejem i kawałkiem tynku.
W nowych mieszkaniach największy problem stanowi zazwyczaj nierówność surowych ścian. Przed rozpoczęciem ocieplania należy zadbać o to, aby odpowiednio wyrównać ścianę.

Styropian do ocieplania domów

W marketach budowlanych bez trudu można znaleźć styropian do ocieplania domów. Warto wziąć pod uwagę jego grubość oraz właściwości termoizolacyjne. Najlepiej korzystać z produktów renomowanych marek, nawet jeśli wiąże się to z nieco większymi nakładami finansowymi. Ocieplanie domu styropianem to niezwykle istotna kwestia, jeśli zależy nam na zachowaniu odpowiedniej temperatury w mieszkaniu. Warto zainwestować w dobre materiały oraz wystrzegać się wymienionych wyżej błędów.