energiajutra.com.pl

energiajutra – dom, wnętrze, budownictwo

łączenie kolorów w mieszkaniu
Wnętrze

Łączenie kolorów w mieszkaniu – o czym należy pamiętać?

Łączenie kolorów w mieszkaniu to wyjątkowo istotny aspekt tworzenia aranżacji. Dobrane barwy będą wpływały nie tylko na walory estetyczne wnętrz, ale również wrażenie, jakie pokój wywoła na przebywających w nim osobach. Odpowiedni dobór kolorów będzie również wiązał się z nastrojem domowników. Dzięki barwom ścian i wyposażenia można wizualnie powiększyć przestrzeń, obniżyć sufit lub rozjaśnić wnętrze. Jakimi zasadami kierować się przy wybieraniu barw?

Jak dobierać do siebie kolory?

Planując dobór kolorów w danej aranżacji, warto posłużyć się tzw. kołem barw. Przedstawia ono barwy podstawowe i umieszczone pomiędzy nimi kolory, jakie można otrzymać z ich połączenia. Pragnąc stworzyć wyrazisty wystrój i podkreślić niektóre jego elementy, warto pokierować się zasadą kontrastu. Zakłada ona wykorzystanie barw, które w okręgu umieszczone są na przeciwko siebie. Kolor zielony warto wówczas połączyć z różowym, a żółty z niebieskim. Osoby planujące zaaranżowanie spokojnego i harmonijnego wnętrza, powinny zdecydować się na barwy, które na kole leżą w swoim sąsiedztwie. Chłodną zieleń warto wówczas połączyć z turkusowym, a fiolet z fuksją. Popularnym i bezpiecznym rozwiązaniem jest stawianie na monochromatyczne aranżacje. W takiej sytuacji łączy się ze sobą różne odcienie tego samego koloru.

Barwy dopasowane do wnętrza

Dobierając kolory do swojego mieszkania, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę efekt, jaki chce się osiągnąć. W małych pokojach, ściany powinny być pomalowane jasną farbą. Pozwoli to na optyczne powiększenie przestrzeni. Taki efekt osiągnąć będzie można również decydując się na chłodne, pastelowe odcienie. Do najchętniej wybieranych należą tutaj błękity, które wywołają wrażenie przestrzenności. Jednymi z najmodniejszych aktualnie kolorów są odcienie z pogranicza beżu i brązu. Ich jasne wersje umożliwią stworzenie ciepłej, ale nie przytłaczającej aranżacji. Pragnąc wizualnie obniżyć sufit w wysokim pomieszczeniu, warto pomalować go kolorem ciemniejszym niż ściany. Dobrym pomysłem będzie również pomalowanie paska ściany tuż przy suficie. Dzięki kolorystyce możliwe jest rozjaśnienie pokojów, do których wpada niewiele światła. Urządzenie wnętrza w jasnych, stonowanych barwach z niewielkimi, wyrazistymi akcentami z pewnością okaże się dobrym wyborem. Przemyślany dobór kolorów w mieszkaniu umożliwi stworzenie estetycznych aranżacji, które wpłyną korzystnie na samopoczucie domowników. Warto pamiętać o tym, aby w pokojach, które mają zapewniać zaznanie relaksu, nie łączyć ze sobą zbyt intensywnych barw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *