energiajutra.com.pl

dom, wnętrze, budownictwo

jak obniżyć koszty budowy domu
Budownictwo

Jak obniżyć koszty budowy domu – sposoby i ich charakterystyka

Budowa domu jednorodzinnego wymaga dużo czasu oraz środków finansowych. Dlatego trzeba dobrze przygotować się do tego przedsięwzięcia.

Sposoby jak obniżyć koszty budowy domu

Istnieje kilka metod aby obniżyć koszty budowy swojego wymarzonego domu, a przy okazji nie szkodzić jego wytrzymałości i trwałości. Sposobami tymi są:
* kupno mniejszej działki poza miastem
Osoby które nie mają własnej działki muszą ją kupić. Kupno działki to od 50 do 200 000 zł. Na cenę konkretnej działki wpływa jej rozmiar oraz lokalizacja. W miastach działki będą droższe niż poza nim.
Przed kupnem działki trzeba sprawdzić jej status prawny oraz czy działka ma wszystkie przyłącza,
* wybór gotowego projektu
Dom powinien być dostosowany do potrzeb jego mieszkańców. Aby zaoszczędzić na wykonaniu projektu można skorzystać z już gotowego rozwiązania. Dostępnych jest wiele gotowych projektów, w których każdy znajdzie coś dla siebie, a są nimi:
– domy parterowe lub piętrowe,
– domy z poddaszem użytkowym i piwnicą,
– domy bliźniacze,
– domy z garażem.
Gotowy projekt można dostosować do indywidualnych potrzeb i wprowadzić zmiany podczas zamawiania konkretnego planu budynku,
* wybudowanie domu parterowego o prostym kształcie
Na koszt budowy domu składa się jego wielkość oraz ilość kondygnacji. W obniżeniu kosztów budowy domu pomoże wybór domu parterowego lub domu z użytkowym poddaszem.
Dobrym wyborem będzie prosta konstrukcja mająca kształt kwadratu lub prostokąta. Dekoracje ścian oraz wymyślne dachy zwiększą tylko koszty budowy domu,
* budowa domu bez piwnicy
Piwnica stanowi dodatkową kondygnacje budynku dlatego generuje koszty związane z jej zaprojektowaniem, wykopaniem oraz ociepleniem i zabezpieczeniem. Lepszym i tańszym rozwiązaniem jest wybudowanie domu bez piwnicy z pomieszczeniem gospodarczym,
* budowa domu metodą gospodarczą
Gospodarcza metoda budowania domu polega na wykonaniu samodzielnie poszczególnych prac przy użyciu sprzętu, który można wynająć. Ta metoda pozwoli obniżyć koszty budowy domu, ale wymaga ona wiedzy oraz umiejętności związanych z budownictwem.

Czy budowa domu jest opłacalna?

Po zastosowaniu możliwych sposobów na obniżenie kosztów budowy domu przedsięwzięcie to jest bardzo opłacalne. Ceny mieszkań są bardzo wygórowane do tego dochodzą koszty ich utrzymania. Mając własny dom inwestujemy raz dość dużą kwotę pieniędzy i efektami cieszymy się przez kilkanaście lat. Koszty jakie w kolejnych latach generuje dom jednorodzinny związane są z opłatami rachunków, ewentualnymi naprawami, ogrzewanie budynku oraz remontami. Mieszkania jeśli nie są naszą własnością generują koszty związane z czynszem.