energiajutra.com.pl

energiajutra – dom, wnętrze, budownictwo

jak zaplanować ogród
Ogród

Jak zaplanować ogród, aby był wyjątkowy?

Każdy ogród pięknie się prezentuje tylko wówczas, gdy jest estetyczny oraz zadbany. Przy odrobinie inwencji, przemyślenia oraz odpowiedniego zaplanowania można stworzyć niezwykle ciekawą przestrzeń, idealną do relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu.

Jak zaplanować ogród, aby pięknie się prezentował

Projektowanie ogrodu to niezwykle ważne zadanie. Tylko prawidłowo urządzona przestrzeń potrafi być estetyczna oraz łatwa do utrzymania w należytym porządku.

Podczas projektowania ogrodu należy zawsze wziąć pod uwagę
specyfikę działki. Ważna jest nie tylko lokalizacja budynku, lecz także dojście na śmietnik, który to powinien być zawsze uwzględniony w projekcie zagospodarowania terenu.

Nie posiadając rozległej wiedzy z zakresu projektowania przydomowych ogrodów warto zawsze skorzystać z usług wyspecjalizowanego architekta krajobrazu. Jego pomoc jest niezbędna wówczas, gdy mamy do dyspozycji nietypową działkę, na przykład małą, wąską czy też z dużym spadkiem terenu.

Etapy projektowania ogrodu

Pierwszym etapem projektowania ogrodu jest podział na strefy. Na każdej przestrzeni powinna znajdować się strefa „techniczna” z miejscem postojowym i śmietnikiem oraz strefa wejściowa i wypoczynkowa. Warto także wytyczyć fragment działki na ogródek warzywny.

Gdy mamy potrzebę osłonięcia się od wiatru czy zapewnienia sobie większej prywatności, to wówczas można wziąć pod uwagę wysoki żywopłot lub szpaler drzew. Gdy z ogrodu będą korzystać dzieci, to wówczas warto wytyczyć dla nich plac zabaw.

Poszczególne strefy powinny być zawsze rozmieszczone w logiczny sposób. Warto pamiętać o tym, że przestrzeń „techniczna” powinna być ukryta, natomiast strefa wejściowa bardziej widoczna. Niezwykle ważne jest skąd oraz dokąd będą prowadzić ogrodowe ścieżki oraz czym będą pokryte.

Estetyczne i trwałe nawierzchnie w ogrodzie

Podczas projektowania przydomowego ogrodu dużą uwagę należy zwrócić na to, z czego będą wykonane poszczególne nawierzchnie. Każdy ogród pięknie się prezentuje, jeśli na chodniku znajduje się ażurowa kostka, która doskonale przepuszcza wodę i jednocześnie nie sprawia wrażenia brukowanej pustyni. Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie betonowych płyt, które nie przepuszczają wody oraz ze względu na znaczne rozmiary są narażone na poszczególne uszkodzenia mechaniczne.

Jeśli ogród jest połączony z tarasem, to wówczas trzeba zadbać także o gustowne urządzenie tej przestrzeni. Gama możliwych rozwiązań jest ogromna i w dużym stopniu zależy od fantazji oraz zasobności portfela właściciela posesji.

Poszczególne ścieżki w ogrodzie powinny być zawsze zaplanowane w przemyślany sposób. I tak na przykład dróżka łącząca plac zabaw z tarasem jest zazwyczaj istotniejsza, niż ta która prowadzi do ogródka warzywnego. Warto zatem podkreślić ją większą szerokością oraz nieco ciekawszą formą.

Jeśli dobrze zaprojektowany ogród zostanie wyposażony w wygodne meble ogrodowe, to wówczas będzie on doskonałym miejscem do relaksu i wypoczynku po ciężkim dniu spędzonym w pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *