energiajutra.com.pl

energiajutra – dom, wnętrze, budownictwo

nabywca działki pod zabudowę
Dom

Co powinien wiedzieć nabywca działki pod zabudowę?

Kupno działki wiąże się ze sporym wydatkiem, ale także z licznymi formalnościami, które należy spełnić, żeby w przyszłości móc wybudować dom. Jednym z ważniejszych dokumentów jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Decyzja o Warunkach Zabudowy, ponieważ określają takie warunki, jak nieprzekraczalne lub obowiązujące linie zabudowy czy rodzaj i geometrię dachu.

Zakup działki i co dalej?

Nabywca działki pod zabudowę powinien mieć świadomość tego, że zanim przystąpi do budowy, musi posiadać mapę do celów projektowych, wykonaną przez uprawnionego geodetę. Dopiero wtedy architekt będzie mógł nanieść na nią nowoprojektowany budynek, a także jego otoczenie, a nawet planowane przyłącza. Jedną z pierwszych rzeczy, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę jest uzbrojenie terenu i dostęp do mediów. Już na tym etapie nabywca działki powinien zastanowić się nad sposobem ogrzewania.

Projekt budowlany

Kiedy nabywca działki dopełni wszystkich formalności związanych z przyłączami: ciepłowniczymi, gazem, prądem, wodą i kanalizacją, można przejść do projektowania domu. Każdy projekt budowlany stanowi część rysunkowa oraz opisowa. Oprócz tego zawiera kilka niezbędnych dokumentów, takich jak: oświadczenia projektantów, załączniki formalno-prawne, obliczenia oraz inne elementy. W projekcie budowlanym znajdują się:
– projekt zagospodarowania działki,
– projekt architektoniczno-budowlany,
– projekt konstrukcyjno-budowlany, z obliczeniami statyczno- wytrzymałościowymi,
– świadectwo energetyczne wraz z analizą wykorzystania alternatywnych źródeł energii,
– projekt instalacji wewnętrznych: wodno-kanalizacyjnej, ogrzewania, gazowej, elektrycznej i w zależności od projektu, wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej (rekuperacji).

Dopiero po skompletowaniu całości dokumentacji wykonanej przez architekta, można wnioskować o wydanie pozwolenia na budowę. Wniosek ten składa się w urzędzie, pod który podlega zakupiona działka, może to byś Starostwo Powiatowe lub Urząd Miasta i Gminy. Po wydaniu pozytywnej decyzji można rozpocząć prace budowlane. Obecnie bardzo wyraźnie widać zwiększone zainteresowanie działkami pod zabudowę. Z całą pewnością pandemia koronawirusa znacząco się do tego przyczyniła. Coraz więcej ludzi ma możliwość pracy zdalnej, więc trendy mieszkaniowe ulegają zmianie. Jeszcze niedawno jednym z kluczowych kryteriów zakupu nieruchomości była lokalizacja – im bliżej centrum, tym lepiej. Obecnie w cenie są domy i mieszkania pod miastem, na jego obrzeżach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *