Izolacja dachu płaskiego to niezwykle istotna kwestia. Zapewnia ona bowiem komfort cieplny oraz akustyczny w pomieszczeniach znajdujących się na poddaszu. Prawidłowa izolacja zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest zakup odpowiednich materiałów do tego przeznaczonych.
Dach można ocieplać dopiero wtedy, gdy dom znajduje się w stanie surowym zamkniętym. Oznacza to, że dom nie musi być wykończony, jednak muszą znajdować się w nim drzwi wejściowe, wszystkie okna oraz pokrycie dachowe. Należy o tym pamiętać zanim przystąpimy do ocieplania dachu, ponieważ w innym wypadku izolacja dachu nie będzie miała najmniejszego sensu. W tym artykule poznasz wszystkie rozwiązania, które są najczęściej stosowane w procesie ocieplania dachu.
Z tego artykułu dowiesz się:
- na czym polega krycie dachu
- izolacja dachu płaskiego przy pomocy wełny mineralnej
- jak ocieplać dach pianką poliuretanową
Wstępne krycie dachu – na czym polega
Zanim rozpoczniemy proces ocieplania, należy zadbać o wstępne krycie dachu, czyli zastosowanie membrany wysokoparoprzepuszczalnej. Taki materiał umieszcza się nad warstwą ociepleniową, pod pokryciem dachowym. Membrana dachowa ma za zadanie uszczelnić pokrycie dachów i zapobiega zawilgoceniu warstwy ociepleniowej, ze względu na przepuszczalność pary wodnej. Membrana dachowa charakteryzuje się dużą wytrzymałością na rozciąganie i jest bardzo łatwa w montażu. Membranę mocuje się do krokwi za pomocą zszywek.
Izolacja dachu płaskiego przy pomocy wełny mineralnej
Wełna mineralna stanowi jeden z najczęściej stosowanych elementów ociepleniowych. Zapewnia ona komfort termiczny oraz odpowiednią akustykę pomieszczenia, ze względu na wysokie właściwości pochłaniania dźwięku.
Wełna zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim niskiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła, co oznacza, że wełna zatrzymuje temperaturę, która panuje w danym pomieszczeniu. Podczas montażu wełny mineralnej pierwszą warstwę należy umieścić równolegle między krokwiami, a drugą warstwą powinniśmy przykryć poprzednią warstwę prostopadle do niej. Wełnę należy przycinać z naddatkiem, ponieważ panele z wełny docięte nieco szerzej niż rozstaw krokwi pozwalają na zachowanie ciągłości izolacji oraz odpowiednie wypełnienie między elementami konstrukcyjnymi dachu. Izolację dachu należy połączyć z izolacją ściany, aby zapobiec powstaniu mostka cieplnego. Wełna mineralna jest materiałem bezpiecznym ze względu na swoją niepalność oraz wysoką zdolność do przepuszczania pary wodnej.
Ocieplanie dachu pianką poliuretanową
Nieco mniej popularnym sposobem ocieplania dachu jest termoizolacja wykonana z pianki poliuretanowej. Taka pianka jest rozwiązaniem znacznie droższym niż wełna mineralna, dlatego też stosuje się ją nieco rzadziej. Ma ona jednak wyższe właściwości termoizolacyjne. Ponadto pianka poliuretanowa jest materiałem, który posiada wysokie właściwości dotyczące bezpieczeństwa pożarowego. Pianka poliuretanowa posiada wysoki współczynnik paroizolacyjności, co oznacza, że skutecznie zapobiega ona przedostawaniu się wody do wnętrza płyty.
Zarówno pianka poliuretanowa jak i wełna mineralna są dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o izolację dachu. Dlatego podczas wyboru warto kierować się przede wszystkim posiadanym budżetem.