energiajutra.com.pl

dom, wnętrze, budownictwo

zewnętrzna ściana budynku
Budownictwo

Zewnętrzna ściana budynku – funkcje

Ściana zewnętrzna jest elementem konstrukcyjnym, który stanowi pionową przegrodę budynku. Odpowiada za zapewnienie stabilności i nośności konstrukcyjnej, a także zabezpiecza obiekt przed wychłodzeniem w sezonie zimowym. Chroni również obiekt przed przegrzaniem w momencie, gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka. Ściana zewnętrzna niweluje również wszelkiego rodzaju hałasy zewnętrzne oraz chroni wnętrze budynku przed pożarem na zewnątrz. Jak widać ściany zewnętrzne pełnią bardzo ważną funkcję w każdym domu. Dlatego warto zadbać o to, aby ten element konstrukcyjny wybudowany był zgodnie ze wszystkimi wytycznymi. Jakie rodzaje ścian zewnętrznych można wyróżnić oraz z czego są wykonane? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

W tym artykule poznasz:

  • jakie są rodzaje ścian zewnętrznych
  • jakie są metody budowy ścian zewnętrznych
  • jak zbudowana jest zewnętrzna ściana budynku

Rodzaje ścian zewnętrznych

Ściany zewnętrzne budynku mogą być murowane lub monolityczne i dzielą się na dwa rodzaje: nośne i osłonowe. Pierwsze z nich charakteryzują się tym, że pełnią wyłącznie funkcje konstrukcyjne, przenosząc obciążenia pionowe i poziome na ławy fundamentowe. W skrócie, ściany nośne mają za zadanie usztywniać konstrukcję budynku, co jest niezwykle ważną kwestią w budownictwie.
Ściana osłonowa z kolei przenosi jedynie własny ciężar. Może stanowić ona dodatkowe wzmocnienie konstrukcji, jednak nie jest to jej główny cel. Ściany osłonowe mają za zadania zabezpieczać wnętrze budynku przed chłodem oraz zbyt wysoką temperaturą, a także chronić przed deszczem, śniegiem i hałasem.

Metody budowy ścian zewnętrznych

Ściany zewnętrzne wykonywane są według różnych technologii. Ich rodzaj zależy bowiem od warunków termicznych, statycznych oraz ekonomicznych. Niezależnie od sposobu wykonania ściany, najważniejsze jest to, aby zewnętrzna ściana budynku gwarantowała stabilność konstrukcji oraz zabezpieczała wnętrze przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, hałasem oraz uciekaniem ciepła. Warstwa termoizolacyjna zastosowana podczas budowy ściany zewnętrznej powinna charakteryzować się również dużą paroprzepuszczalnością, po to aby zapobiec powstawaniu wilgoci w pomieszczeniu.
W naszym kraju najbardziej popularną metodą budowy ścian zewnętrznych jest technologia murowana. Jest to metoda dość prosta i jednocześnie bardzo skuteczna. Oprócz murowania ścian istnieją inne technologie wznoszenia ścian zewnętrznych. Można zaliczyć do nich m.in. technologie systemowe lub konstrukcje szkieletowe.

Jak zbudowana jest zewnętrzna ściana budynku?

Ściany zewnętrzne możemy podzielić na jednowarstwowe oraz wielowarstwowe. Jednowarstwowa ściana zazwyczaj składa się z cegły pokrytej tynkiem zewnętrznym. Takie rozwiązanie pełni funkcje konstrukcyjne oraz ochronne.
Jeśli chodzi o ścianę wielowarstwową, składa się ona z wykończenia wewnętrznego, którym najczęściej są płyty z karton-gipsu. Ponadto posiadają one warstwę izolacyjną, którą najczęściej umieszcza się od zewnętrznej strony. Warstwa izolacyjna ma na celu zapewnić odpowiednią akustykę wnętrza oraz chronić przed uciekaniem temperatury. Ściana wielowarstwowa posiada również warstwę konstrukcyjną oraz zewnętrzną warstwę wykończeniową.