energiajutra.com.pl

dom, wnętrze, budownictwo

montaż klimatyzacji
Wyposażenie

Samodzielny montaż klimatyzacji oraz jej budowa

Samodzielny montaż klimatyzacji jest możliwy tylko w przypadku posiadania pewnych elementów, aby nie ingerować w układ chłodniczy. Klimatyzacja jest procesem mającym na celu utrzymanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności powietrza w pomieszczeniu przez jego przetwarzanie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • poznasz budowę oraz działanie klimatyzatora
  • kiedy samodzielnie montować klimatyzację
  • dowiesz się jak samodzielnie zamontować klimatyzację domową

Zobacz także: Czym jest klimatyzacja sufitowa

Budowa oraz działanie klimatyzatora

Klimatyzacja składa się z następujących elementów:
– parownika, skraplacza, sprężarki, zaworu rozprężnego oraz dwóch wentylatorów.
Klimatyzatory występują w trzech wersjach: wentylacyjno – chłodzącej, chłodząco – ogrzewającej oraz systemu pełnej klimatyzacji. Wszystkie te urządzenia są do siebie podobne tylko klimatyzator chłodząco – ogrzewający ma nagrzewnicę, która służy do ogrzania powietrza.
Działania klimatyzacji jest proste. Proces ten polega na obiegu powietrza pomiędzy parownikiem a skraplaczem. Odpowiada on za chłodzenie powietrza w pomieszczeniach i usunięciu zgromadzonego ciepła na zewnątrz.
Aby pobranie energii z jednego miejsca i oddanie jej w drugim miejscu mogło się odbyć potrzebna jest jednostka wewnętrzna oraz zewnętrzna i przewody, które je ze sobą łączą. Przewodami tymi są specjalne izolowane miedziane rury z freonem oraz kable do zasilania i sterowania.

Kiedy można zamontować klimatyzację samodzielnie?

Samodzielne zamontowanie klimatyzacji jest możliwe wtedy gdy budynek gdzie jest ona montowana oraz klimatyzacja spełniają określone warunki.
Jeśli jednostka zewnętrzna klimatyzacji nie może zostać zamontowana na części elewacyjnej budynku lub ma ona skomplikowaną budowę wówczas należy o pomoc poprosić fachowca posiadającego odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

Samodzielny montaż klimatyzacji domowej

Montaż klimatyzacji domowej najczęściej odbywa się według konkretnych etapów, którymi są:
– zamontowanie jednostki wewnętrznej a następnie zewnętrznej,
– połączenie ze sobą obu jednostek,
– podłączenie klimatyzacji do energii elektrycznej,
– usunięcie krople wody które zebrały się w parowniku znajdującym się w jednostce wewnętrznej.


Przed rozpoczęciem etapów montażu trzeba wybrać odpowiednie miejsce gdzie przymocowane zostanie urządzenie. Miejsce to musi być łatwo dostępne. Musi także w łatwy sposób pozwalać na odprowadzenie gorącego powietrza na zewnątrz oraz nie może sprawiać zagrożenia.
Klimatyzator montuje się 20 cm od sufitu oraz około 30 cm od ścian po prawej i po lewej stronie. Jeśli nie mamy tyle miejsca można kupić klimatyzator, który ma unikalny kształt i rozmiar. Przewody, które prowadzone są to urządzenia dobrze jest ukryć w ścianie dlatego trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i materiały. Urządzenie montowane na zewnątrz jest duże i ciężkie, dlatego musi być dobrze przymocowane przy użyciu specjalnego uchwytu przeznaczonego do konkretnej jednostki.
Po podłączeniu wszystkich przewodów należy odpowietrzyć klimatyzację przy pomocy zaworów znajdujących się na skraplaczu. Wykonując ten zabieg można uruchomić klimatyzację.
Po pierwszym włączeniu klimatyzacji trzeba ustawić ją na najniższą temperaturę. Następnie należy sprawdzić przez kilka minut czy działa ona prawidłowo i czy skroplone powietrze wydobywa się z parownika na zewnątrz tak jak powinno.
Klimatyzacja podłączona według powyższych kroku pozwala cieszyć się nią przez długi czas. Należy jednak zapamiętać, że aby klimatyzacja działa prawidłowo trzeba ją regularnie czyścić i konserwować w prawidłowy sposób.