energiajutra.com.pl

dom, wnętrze, budownictwo

rodzaje klimatyzacji
Wyposażenie

Najlepsze rodzaje klimatyzacji do domu

Gdy słupki rtęci zaczynają piąć się wysoko do góry, a temperatura zaczyna stawać się coraz bardziej uciążliwa, coraz więcej osób zastanawia się nad udaniem się do sklepu i kupieniem domowego klimatyzatora. Powstaje wtedy jednak duży problem – jaki klimatyzator powinno się wybrać? Co można dostać na rynku i jakie są poszczególnych urządzeń zalety, lecz przede wszystkim wady? Jak się okazuje, nie jest to specjalnie trudne zadanie, wystarczy tylko wiedzieć, czym się poszczególne urządzenia charakteryzują.

Dlaczego warto mieć klimatyzację?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jakie są rodzaje klimatyzacji, najpierw warto się zastanowić nad tym, z jakiego tak naprawdę powodu warto kupić do swojego domu klimatyzator. Co się dzięki temu zyskuje?
Najważniejszą zaletą jest oczywiście możliwość schładzania powietrza, dzięki czemu zyskuje się w mieszkaniu lub domu komfort termiczny. Przekłada się to na przyjemniejszy wypoczynek w ciągu dnia, lecz również i na lepszy sen w nocy. Co więcej, klimatyzacja przekłada się także na o wiele lepsze powietrze, ponieważ dzięki niej jest ono czystsze i wolne np. od alergenów. Żeby jednak wszystkie te zalety można było zaobserwować, klimatyzacja musi zostać dobrze wybrana.

Klimatyzacja przenośna – wady i zalety

Jeśli ktoś szuka klimatyzatora możliwie jak najtańszego w zakupie, lecz również w korzystaniu z niego, to bez wątpienia warto się zainteresować modelem przenośnym. Jak on działa?
Klimatyzacja przenośna to jedno urządzenie, które wyposażone jest w specjalną rurę odprowadzającą powietrze z pomieszczenia. Umieszcza się ją w oknie, a specjalna uszczelka zabezpiecza przed dostawaniem się powietrza do wnętrza poza urządzeniem. Jest to model tani, a także dający możliwość swobodnego przestawiania go w mieszkaniu.
Niestety klimatyzacja przenośna to wiele wad. Przede wszystkim nie wykazuje się ona zbyt dużą skutecznością, ponieważ nawet najlepsza uszczelka pewną porcję ciepłego powietrza jednak przepuszcza. Co więcej, jest to również sprzęt bardzo głośny. Z racji tego, że silnik umieszczony jest w tej samej obudowie co nadmuch, urządzenie jest dobrze słyszalne, co szczególnie przeszkadza w nocy.

Klimatyzacja stacjonarna – wady i zalety

Drugim pod względem popularności rodzajem klimatyzacji jest ta stacjonarna. Czym się ona cechuje i jakie są jej wady oraz zalety?
Klimatyzator stacjonarny to urządzenie składające się z dwóch części – tej wewnętrznej, która nadmuchuje zimne powietrze oraz pobiera gorące, oraz tej zewnętrznej, która zawiera w sobie silnik i wszystkie pozostałe najważniejsze elementy. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście to, że klimatyzacja stacjonarna to urządzenie bardzo ciche. Co więcej, dzięki temu, że instalacja łącząca obie jednostki jest o wiele lepiej wykonana, taka klimatyzacja wykazuje się rewelacyjną skutecznością działania. Dzięki niej w dosłownie kilka chwil można uzyskać zimne i przyjemne powietrze w całym pomieszczeniu.
Zanim jednak udamy się do sklepu z zamiarem zakupu takiego klimatyzatora, trzeba dowiedzieć się, jakie są jego wady. A tych jak się okazuje, nie brakuje. Zdecydowanie najważniejszą z nich jest cena takiego sprzętu. Podczas gdy dobrej klasy klimatyzator przenośny można nabyć za około 1,5 tysiąca złotych, to model stacjonarny to wydatek nawet i kilku tysięcy złotych. Co więcej, montaż takiego urządzenia wymaga przeprowadzenia dość poważnych prac remontowych w mieszkaniu, ze względu na poprowadzenie instalacji łączącej obie jednostki. Na koniec warto jeszcze zauważyć, że koszt użytkowania takiego klimatyzatora jest o wiele większy ze względu na większe zapotrzebowanie na prąd.