Klimatyzacja zagościła w naszych domach już na dobre. Obecnie wiele osób zwyczajnie nie wyobraża sobie bez niej życia. Daje wytchnienie od upałów w ciągu dnia, umożliwia wygodny sen w nocy, a także stale oczyszcza powietrze, dzięki czemu jest ono świeże i przyjemne. Ciesząc się z możliwości, jakie daje klimatyzacja, nie można jednak zapominać o tym, że od czasu do czasu wymaga ona pewnych prac konserwacyjnych. Mowa tu przede wszystkim o jej odgrzybianiu. Jak odgrzybić klimatyzację, a przede wszystkim, z jakiego powodu jest to tak ważna czynność i co jaki czas powinno się ją przeprowadzać?
Z jakiego powodu odgrzybianie klimatyzacji jest tak ważne?
Zanim przejdziemy do tego, jakie są najlepsze sposoby na odgrzybienie klimatyzacji, a także jakie są te mniej skuteczne, których powinno się jednak unikać, najpierw warto się zastanowić nad tym, z jakiego powodu jest to tak ważna czynność i czemu to tak właściwie służy.
Klimatyzator to urządzenie, które stwarza w swoim wnętrzu, a konkretniej mówiąc w instalacji łączącej jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną, wprost idealne warunki do życia dla różnego rodzaju bakterii i grzybów. Sprawia to, że namnażają się one w niej w ogromnych ilościach. Tak zanieczyszczona klimatyzacja bardzo szybko powoduje, że zapach, jaki się z niej zaczynie wydobywać, nie będzie należał do najprzyjemniejszych. Co więcej, zaniedbanie odgrzybiania może bardzo szybko spowodować, że jej działanie negatywnie wpływać będzie na stan zdrowia osób, które będą przebywać w pomieszczeniach, w których urządzenie to będzie pracowało.
Co jaki czas powinno się przeprowadzać odgrzebanie? Przyjmuje się, że zdecydowanie najlepiej przeprowadzać je raz do roku, najlepiej na wiosnę przed sezonem intensywnego używania tego urządzenia.
Najlepsze sposoby na odgrzybienie klimatyzacji
Jak zatem widać odgrzybianie klimatyzacji to naprawdę bardzo poważna sprawa. Warto więc wiedzieć, jakie są metody odgrzybiania, a także który z nich jest najlepszy.
Podstawową metodą odgrzybiania klimatyzacji jest stosowanie różnego rodzaju środków chemicznych w aerozolu, którymi pryska się do wnętrza instalacji. Środki te, choć tanie i wygodne w użyciu, to jednak często nie usuwają skutecznie problemu, który po kilku miesiącach, a często nawet tygodniach powraca.
Innego typu sposobem jest również środek chemiczny, lecz nie w postaci aerozolu, a pianki. Co prawda jest to metoda lepsza i wykazująca się znacznie lepszymi skutkami działania, lecz pamiętać trzeba, że bywa dość kłopotliwa w realizacji. Najczęściej do natrysku wymagana jest specjalna maszyna, której zakup jest nieopłacalny dla osoby prywatnej. Wiąże się to z wynajęciem firmy odgrzybiającej klimatyzacje.
Ostatnią metodą walki z grzybami w klimatyzacji jest jej ozonowanie. Ozon to gaz, który zabija wszystkie bakterie i grzyby. Wtłaczając go do urządzenia, uzyskuje się sterylną wręcz czystość, usuwając z niego całe zabrudzenie i zanieczyszczenie. Metoda ta jest skuteczna, lecz również wymaga skorzystania z usług profesjonalistów, ponieważ ozonator jest dość drogim urządzeniem. Mimo jednak to, zdecydowanie warto polecić właśnie ten sposób na odgrzybienie klimatyzacji.