Palety dają nieograniczone możliwości wystroju wnętrza i dlatego są ostatnio bardzo popularnym materiałem aranżacyjnym. Są łatwo dostępne, niedrogie, a co najważniejsze bardzo trwałe, dzięki odpowiedniej impregnacji. Mają wyjątkowy urok naturalnego surowca, dzięki czemu wprowadzają niezwykły charakter w pomieszczeniu. Ich wykorzystywanie do produkcji mebli, podestów tarasowych i przedmiotów użytkowych to prawdziwy trend w urządzaniu nowoczesnych wnętrz, a na ich sukces składa się wiele czynników, takich jak efektowny wygląd, odporność na uszkodzenia, czy ekologia. To właśnie ekologiczny kierunek we współczesnym designie i zamiłowanie do wszystkiego, co naturalne, uważa się za przyszłość architektury, wzornictwa i wnętrzarstwa.
Palety – ekologiczny surowiec
Kierunek współczesnego wnętrzarstwa jest zdecydowanie proekologiczny i zgodny z ideą less waste. W związku z tym, rośnie zainteresowanie paletami przemysłowymi, które wykorzystuje się do celów logistycznych oraz do przechowywania towarów w magazynie. To doskonały materiał do tworzenia siedzisk w użytku domowym lub do ogrodu, stolików i ław, a także narożników, skrzyń tarasowych, półek i regałów. Palety znajdują zastosowanie w produkcji mebli do pokojów dziennych i sypialni, ale równie często wybiera się je do budowy tarasów, altan ogrodowych oraz systemów do przechowywania w ogrodzie lub na balkonie. To doskonały sposób, aby nadać paletom drugie życie i umieścić je w całkiem nowej roli. W ramach takiego upcyklingu powstają bardzo designerskie produkty, a dodatkowo przyczyniamy się do ochrony środowiska wykorzystując niepotrzebne już surowce.
Palety czy europalety? W czym tkwi różnica?
Palety i europalety są dość często ze sobą mylone lub traktuje się je jako dwa terminy na jedno pojęcie. Nie wszystkie jednak palety są takie same, mogą się między sobą różnić pod względem konstrukcji i rozmiaru. To ich pierwotne przeznaczenie ma bezpośredni związek z ich parametrami. Najpopularniejsze palety mają trójwarstwową konstrukcję i występują najczęściej w rozmiarze 120x80x14,4 cm. Charakteryzuje je niezwykle trwała budowa, a dużą wytrzymałość gwarantują grube deszczułki, których narożniki są wypełnione i podbite od spodu trzema deszczułkami, tworzącymi dodatkową ochronę. To tak zwane europalety EPAL, czyli ustandaryzowane palety drewniane o największej trwałości i największym udźwigu. Łatwo je rozpoznać po bardzo charakterystycznym symbolu EPAL, który potwierdza oryginalność produktu i gwarantuje wszystkie cechy, o których zapewnia producent. Są one wykonywane z odpowiednio zaimpregnowanego drewna, poddanego wcześniej obróbce termicznej w celu zabezpieczenia przed szkodnikami. Jeśli paleta nie jest opatrzona symbolem EPAL, oznacza to że jest zbudowana z surowego drewna. Zwykle są one o wiele lżejsze, a co za tym idzie – mniej masywne i mają mniejszą nośność, same listewki zaś – cieńsze i węższe.
Skąd wziąć palety i ile to kosztuje?
Obecnie, dostęp do palet i europalet nie jest trudny, można je kupić w większości składów drewna oraz w firmach zajmujących się sprzedażą detaliczną i hurtową palet. Oferują one w sprzedaży nie tylko nowe produkty, ale również używane, będące w bardzo dobrym stanie – zwykle po jednorazowym użyciu. Mimo wszystko, decydując się na zakup używanych palet, należy dokładnie sprawdzić i ocenić ich stan techniczny, O ile w kwestii wyglądu palety, możemy dość szybko samodzielnie doprowadzić ją do porządku, o tyle zły stan techniczny palety może wykluczyć ją z użytku, ponieważ jej użytkowanie w przyszłości może stwarzać zagrożenie dla zdrowia.
Koszt zakupu palet jest różny, w zależności od regionu, a także od tego czy kupujemy nowy czy używany produkt. Bazując na cenniku jednej z podwarszawskich firm handlujących europaletami na terenie Mszczonowa, palety używane mogą być nawet dwukrotnie tańsze od nowych. Czasami ich stan wiele się nie różni od nowego produktu, a czasem wymagają tylko bardzo prostej naprawy, takiej jak podbicie listwy.