energiajutra.com.pl

dom, wnętrze, budownictwo

Filtry do nawilżaczy powietrza
Dom

Jak wyczyścić filtr w nawilżaczu powietrza?

Nawilżacze powietrza cieszą się szczególną popularnością w sezonie grzewczym, czyli w okresie jesienno zimowym. Warto je również stosować latem, w zamkniętych pomieszczeniach, kiedy powietrze jest wysuszone przez klimatyzację. 

Sprzęt taki wymaga oczywiście odpowiedniego czyszczenia, aby prawidłowo spełniał swoją rolę. Poszczególne modele różnią się między sobą a więc nie każdy składa się z identycznego schematu budowy. Warto wcześniej dokładnie przeanalizować instrukcję obsługi. 

Co jest najważniejsze w czyszczeniu nawilżacza powietrza?

Najważniejsze jest czyszczenie zbiornika na wodę. Należy je wykonywać regularnie, bo jeżeli zaniedbamy tę czynność, wewnątrz może pojawić się pleśń. Wpłynie to negatywnie na jakość i wydajność użytkowania. Do czyszczenia nie są wymagane specjalistyczne środki, wystarczy użyć płynu do naczyń i wody. W zależności od kształtu, powinniśmy wybrać odpowiednio długą szczotkę lub po prostu zwykłą szmatkę.

Należy również regularnie pamiętać o czyszczeniu filtra nawilżającego. Należy go wyjąć z podstawy i namoczyć w wodzie przez godzinę. Kolejno trzeba wypłukać go pod bieżącą wodą. Nie wolno jednak go wyciskać, ponieważ może dojść do uszkodzenia. Dopiero gdy woda ścieknie, można go z powrotem włożyć do zbiornika. Obie te czynności powinny być wykonywane raz w tygodniu. Filtry do nawilżaczy powietrza są bardzo delikatne. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo mogą zostać uszkodzone przez niewłaściwą pielęgnację.

Jak pozbyć się kamienia w nawilżaczu powietrza?

Po dłuższym czasie korzystania z urządzenia, na filtrze może pojawić się biały osad. Często zdarza się również, że zauważalnie żółknie. Osad pochodzi z wody umieszczonej w zbiorniku. Nie szkodzi on zdrowiu, ale wpływa na jakość nawilżenia powietrza. Z kolei żółty osad nie ma wpływu na funkcjonowanie sprzętu.

W celu odkamienienia nawilżacza, najlepiej użyć zalecane przez producenta środki. Domowe sposoby jak na przykład zastosowanie octu jest oczywiście również skuteczne, ale sprawi, że po ponownym uruchomieniu w powietrzu unosi się przykry zapach. 

Wymiana filtra w nawilżaczu

Filtr powinno wymieniać się co najmniej raz w roku. Jest to niezbędne, by otrzymać pożądany efekt nawilżenia powietrza. Przed wymianą należy odłączyć urządzenie od zasilania. Kolejno powinno się wyjąć filtr wraz z podstawą z obudowy. Dopiero teraz możemy wymienić filtr na nowy. Należy również upewnić się, że jest on oryginalny i przeznaczony do naszego modelu. W przeciwnym razie może po prostu nie do końca spełnić nasze oczekiwania lub w gorszym wypadku – nawet popsuć sprzęt.