energiajutra.com.pl

energiajutra – dom, wnętrze, budownictwo

układy konstrukcyjne budynków
Budownictwo

Układy konstrukcyjne budynków ich charakterystyka oraz wady i zalety

Układ konstrukcyjny budynku to jego całość zbudowana za pomocą różnych elementów konstrukcyjnych jakimi są fundamenty, ściany nośne stropy, belki oraz więźby dachowe. Elementy konstrukcyjne budynku muszą być ze sobą odpowiednio połączone według zasad dotyczących mechaniki budowli oraz ekonomii.

Rodzaje układów konstrukcyjnych budynków

Układy konstrukcyjne budynków podzielić można na:
* układ podłużny
W układzie tym ściany nośne budynku umiejscowione są w jego osi podłużnej, a stropy ułożone są prostopadłe do ściany nośnych.
Zaletami tego układu jest to, że zewnętrzne ściany równoległe ochraniają wnętrze budynku przed czynnikami atmosferycznymi oraz przenoszą obciążenie.
Wadą układu podłużnego jest brak swobody kształtowania elewacji związane z obciążeniem stropami, które przenoszą ściany zewnętrzne,
* układ poprzeczny
W układzie poprzecznym ściany nośne ustawione są w sposób prostopadły do podłużnej osi budynku, a stropy są równoległe do osi budynku.
Do zalet układu poprzecznego zaliczyć można możliwość swobodnego kształtowania elewacji, która nie obciąża ścian zewnętrznych. Zaletą jest także możliwość użycia różnych materiałów ze względu na funkcje jakie spełniają dane przegrody.
Układ poprzeczny ma także swoje wady do których zaliczyć można konieczność zastosowania dodatkowych usztywnień, która muszą być równoległe do osi budynku,
* układ krzyżowy
Ściany nośne układy krzyżowego są równoległej i prostopadłe do osi podłużnej budynku.
Zaletą tego układu jest jego duża sztywność i stabilność.

Technologie stosowane w budownictwie

Budynki stawiane są różnymi metodami, którymi są:
* metoda tradycyjna – to prace wykonywane na placu budowy, np. murowanie,
* metoda uprzemysłowiona – to montaż na placu budowy gotowych elementów, które zostały wykonane w różnym stopniu wykończenia w innych fabrykach,
* metoda tradycyjna udoskonalona – to układ konstrukcyjny podłużny zbudowany z dużych elementów wykonany w fabrykach,
* metoda monolityczna – jest to technologia w której elementy powstają na placu budowy,
* metoda prefabrykowana – w tej metodzie gotowe elementy wytwarzane są w fabryce, a następnie przewożone na budowę.

Dobór układu konstrukcji do budowy

Wybór układu konstrukcji budynku uzależniony jest od rodzaju obiektu oraz rozmieszczenia w nim ścian nośnych przenoszących obciążenie z wyższych kondygnacji oraz stropów. Oparcie stropów na nośnych ścianach jest gwarancją, że budynek będzie odpowiednio usztywniony, a przede wszystkim bezpieczny w użytkowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *