energiajutra.com.pl

dom, wnętrze, budownictwo

zbiornik na deszczówkę
Dom

W jaki zbiornik na deszczówkę zainwestować?

Posiadanie własnego domu z ogrodem, to marzenie wielu osób. Oczywiście, realizacja takiego marzenia wiąże się z dużą inwestycją – naszego czasu, włożonej w trud budowy energii i, przede wszystkim, sporych finansów. Na wybudowaniu domu koszty się nie kończą. Mówi się czasem, że dom to „skarbonka bez dna” – ciągle trzeba coś naprawiać, ulepszać. Są jednak sposoby na ograniczenie wydatków. Jednym z nich jest zbiornik na deszczówkę.

Po co zbiera się wodę z opadów?

Woda w przeciętnym gospodarstwie domowym jest zużywana w bardzo dużych ilościach. Na co dzień nawet się o tym nie myśli – pierzemy, spłukujemy wodę w toalecie, podlewamy ogród – wszystko to, wykorzystując wodę zdatną do picia. Wcale nie musi tak być! Dzięki temu, że zainstaluje się zbiornik na deszczówkę, można wejść w posiadanie dodatkowych setek litrów wody, którą wykorzystać można do przeróżnych czynności.

Jak działa zbiornik na wodę deszczową?

Sama konstrukcja zbiornika nie jest niczym skomplikowanym. Woda opadowa lub roztopowa kumulowana chociażby na dachu domu, sprowadzana jest rynną do specjalnego pojemnika. W zależności od tego, w jakim celu chce się wykorzystać dalej wodę, taki pojemnik może być zwykłym baniakiem albo mieć zainstalowane różne systemy filtrujące wodę, uzdatniając ją do picia.

Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?

Najprostszy podział zbiorników na wodę deszczową jest rozróżnienie pojemników montowanych pod ziemią i tych na jej powierzchni. Podziemny zbiornik na deszczówkę ma taką zaletę, że jest zazwyczaj bardzo duży – nie zajmuje on bowiem miejsca w ogrodzie i nie jest „na widoku”. Zazwyczaj takowe zbiorniki mają w sobie system filtrów i wodę z nich wykorzystuje się w domu – np. bezpośrednio łącząc ją z toaletą. Kolejny rodzaj do pojemniki na deszczówkę, które są nad ziemią. One zazwyczaj są mniejsze – ich pojemność sięga do kilkuset litrów. Taką wodą można na przykład podlewać rośliny w ogrodzie. Jedną z największych zalet wody deszczowej jest to, że pozbawiona jest ona kamienia. Świetnie nadaje się do pralki czy właśnie spłukiwania w toalecie.

Ile można zaoszczędzić na wodzie deszczowej?

Zainwestowanie w zbiornik na deszczówkę to niemały koszt. Zwłaszcza podziemne pojemniki, z filtracją, są bardzo drogie. Jednak należy pamiętać, że inwestycja ta zwróci się w czasie. Badania dowodzą, że korzystanie z wody deszczowej w naszej – dość obfitej w opady – strefie klimatycznej, pozwala na zaoszczędzenie do 50% zużycia wody pitnej. Oznacza to również, że nasze koszty miesięczne spadną. Zazwyczaj przeprowadzając się do domu, żyjemy tam co najmniej kilkanaście lat. Inwestycja ta zwróci się już po kilku, by w kolejnych latach przynosić nam oszczędności.

Montaż podziemnych pojemników na wodę deszczową najlepiej powierzyć fachowcom. To oni doskonale znają się na rzeczy i zrobią to dokładnie tak, jak trzeba. W przypadku nadziemnego pojemnika na deszczówkę, można samodzielnie go zamontować, korzystając z instruktaży, dostępnych chociażby w Internecie.