energiajutra.com.pl

energiajutra – dom, wnętrze, budownictwo

sztukateria na ścianie
Dom

Sztukateria na ścianie – co warto o niej wiedzieć?

Mianem sztukaterii określa się różnego rodzaju elementy dekoracyjne umieszczane na ścianach pomieszczeń. Wykonywane są z kilku odmiennych materiałów. Różnego rodzaju listwy i dekoracje często pojawiają się również na powierzchni sufitów. I choć takie dodatki kojarzone są głównie z luksusowymi wnętrzami w pałacowym stylu, nowoczesne rozwiązania sprawiają, że będą doskonałą ozdobą pomieszczeń w wielu różnych konwencjach. Co warto wiedzieć na ten temat i jaka sztukateria na ścianie może okazać się korzystnym wyborem?

Rodzaje modnej sztukaterii

Wśród przedmiotów z tej kategorii odnaleźć można zarówno akcesoria montowane wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Do tych drugich zalicza się między innymi popularne gzymsy i kolumny. Urządzając modne wnętrze, warto zwrócić uwagę na takie elementy ozdobne, jak listwy, rozety, pilastry, portale lub kolumny. Spośród wymienionych największą popularnością cieszą się właśnie listwy. Mogą to być akcesoria przysufitowe, przypodłogowe lub naścienne. Przedmioty z tej kategorii mogą być wykonane m.in. z gipsu, pianki poliuretanowej lub styropianu. Czym różnią się te rodzaje i który warto wybrać?

Jaką sztukaterię wybrać?

Elementy gipsowe uważane są zwykle za sztukaterię oferującą najbardziej pożądane efekty wizualne. Należy jednak pamiętać o tym, że do ich zamontowania potrzebne są fachowe umiejętności. Gips nie jest również materiałem szczególnie odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Możliwy jest zakup dekoracji wzmocnionych dzięki wykorzystaniu włókna szklanego. Sztukateria styropianowa będzie z kolei wyjątkowo lekka. Również jej montaż jest szczególnie łatwy. Takie elementy wystarczy przymocować do powierzchni za pomocą odpowiedniego kleju. Do jej wad należy zaliczyć podatność na uszkodzenia mechaniczne. Za swoją trwałość cenione są elementy ozdobne wykonane z pianki poliuretanowej. Wykazują one wysoki stopień odporności nie tylko na mechaniczne uszkodzenia, ale również wilgoć i blaknięcie. Takie akcesoria są lżejsze od gipsowych dekoracji. Dzięki korzystnym właściwościom mogą być z powodzeniem montowane w pomieszczeniach o wyższym stopniu wilgotności.

W jakich aranżacjach sprawdzi się sztukateria?

Wśród stylów, w których wykorzystywane są tego typu elementy ozdobne pojawiają się konwencja glamour, vintage i Hamptons. Sztukateria podkreśli również charakter pomieszczenia w stylu modern classic lub paryskim. Dzięki kreatywnym pomysłom i oryginalnym rozwiązaniom sprawdza się również w aranżacjach minimalistycznych i nowoczesnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *