Ocieplanie pianką poliuretanową – wady oraz jej zalety. Każdy produkt jakieś posiada. Natomiast jakie są wady ocieplania pianką? Odpowiedzi na to pytanie poznasz w poniższym artykule.
Z pewnością ocieplanie przy użyciu pianki poliuretanowej jest często stosowane zarówno w starym jak i nowym budownictwie.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest pianka poliuretanowa oraz jak się ją stosuje
- jaki jest koszt ocieplania taką pianką
- jakie są wady oraz zalety ocieplania pianką poliuretanową
Zobacz także: Prawidłowe ocieplanie domu styropianem
Czym jest pianka poliuretanowa i jak się ją stosuje
Pianka poliuretanowa jest piankę budowlaną produkowaną przy pomocy agregatu na miejscu budowy. Oczywiście składa się ona z żywicy i utwardzacza, a do jej rozprowadzenia używa się specjalnego pistoletu natryskowego.
Piankę stosować można w nowym budownictwie oraz przy remontach istniejących budynków. Niewątpliwie pianka jest lekka i nie powoduje obciążenie konstrukcji. Główną zaletą pianki poliuretanowej jest dobra przyczepność oraz możliwość stosowania jej w trudno dostępnych miejscach.
Pianka poliuretanową podzielić można na:
– otwartokomórkową – nadaje się do zabezpieczenia poddasza i stropów budownictwie tradycyjnym, ponieważ nie obciąża konstrukcji
– zamkniętokomórkowa – jest ona bardzo gęsta i stosuje się do ocieplenia płaskich dachów, ścian, staropolski fundamentów. Jest ona także pszczelna wodoodporna i wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne.
Pianka poliuretanowa nakładana jest na konkretną przestrzeń przede wszystkim przy użyciu pistoletu natryskowego podłączonego do agregatu. Po nałożeniu pianki na powierzchnię należy pokryć ją lakierem lub farbą. W związku z tym ochronimy powierzchnię przed promieniowaniem ultrafioletowym.
Koszt ocieplenia pianką poliuretanową
Ocieplenie pianką poliuretanową generuje większe koszty niż klasyczne ocieplenie pomocy styropianu lub wełny, ale zapewnia też większą szczelności skuteczność. Aby określić koszty ocieplenia, trzeba dokładnie zmierzyć ocieplana powierzchnię.
Cena ocieplenia pianką poliuretanową waha się między 40 a 50 zł za metr kwadratowy jeśli warstwa natrysku wyniesie 15 cm. Cena izolacja o grubości 25 cm za metr kwadratowy to od 65 do 75 zł.
Ocieplanie pianką poliuretanową – wady i zalety
Zaletami ocieplenie poddasza pianką poliuretanową są, mi.in.:
– bezpieczeństwo, ponieważ pianka nie zawiera toksycznych substancji i brzydkich zapachów,
– łatwo i szybko się ją nakłada,
– dzięki lekkości pianka nie zabiera dużo miejsca i nie obciąża konstrukcji budynku,
– zapobiega rozwijaniu się pleśni i grzybów,
– jest ona szczelna i łatwo zaaplikować ją w trudno dostępne miejsca,
– doskonale termoizoluje i dociepla poddasze,
– dzięki szczelności pozwala zaoszczędzić na kosztach związanych z ogrzewaniem budynku,
– latem nie przepuszcza gorącego powierzchnia do wnętrza domu.
Z pewnością do wad ocieplenia poddasza pianką poliuretanową zaliczyć można:
– łatwopalność pianki poliuretanowej,
– wysoką cenę montażu pianki.