Coraz więcej osób decyduje się na zakup nieruchomości w stanie deweloperskim. Niby każdy wie, co oznacza ta fraza, ale czy nasze przypuszczenia są prawidłowe?
Czym jest stan deweloperski?
Stanem deweloperskim określamy umownie pewien stopień wykończenia budynku mieszkalnego. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na wyżej zadane pytanie. W zależności od dewelopera przyjmuje się różnorodne standardy wykończenia domu, czy mieszkania, a co za tym idzie, różne określenia stanu deweloperskiego. By być pewnym, w jakim stanie dokonujemy zakupu wymarzonego lokum, musi to być jasno określone w zawartej umowie.
Różnice w poziomie wykończenia
Warto zwrócić uwagę, iż oprócz określenia „stan deweloperski” często spotykamy się także ze stwierdzeniem stan surowy zamknięty. Najważniejsza różnica między tymi określeniami to fakt, iż w stanie „surowym zamkniętym” nie są przewidziane żadne prace wykończeniowe w środku budynku. W stanie deweloperskim dokonuje się prac wykończeniowych także w środku budynku. Zdarza się też, że polecane są oferty domów „pod klucz”. Tutaj sprawa wygląda jeszcze inaczej. Decydując się na taki zakup, możemy od razu zabrać ze sobą rzeczy i przeprowadzić się w nowe miejsce. Oferta taka zawiera pełne wykończenie i wyposażenie domu czy mieszkania, dlatego zamieszkać można w każdej chwili.
Wady i zalety stanu deweloperskiego
Kupując budynek w stanie deweloperskim, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, które poniesiemy w wyniku wykończenia prac we wnętrzu. Oczywiście nie wszystko da się zrobić od razu, dlatego też z pewnością zajmie nam to sporo czasu. Ponieważ nie każdy jest specjalistą w dziedzinie prac budowlanych, stan deweloperski może generować dodatkowe problemy. Możliwe, że nie poradzimy sobie z wykończeniem własnymi siłami, w skutek czego niezbędna będzie pomoc fachowców, a jak dobrze wiemy, z tym bywa różnie. Oczywiście prócz wad stan deweloperski posiada również zalety. Ponieważ kupujemy dom na danym poziomie wykończenia omija nas duża część biurokracji oraz problemów z nią związanych. Nie musimy się też martwić o projekty, szukanie firm budowlanych czy inne związane z budową rzeczy.
Umowa i koszty
Ceny mieszkań i domów w stanie deweloperskim są bardzo zróżnicowane. Z pewnością dużo zależy od lokalizacji budynku, który chcemy zakupić. Ważny jest też sposób budowy, wielkość budynku i stan na jakim zostały zakończone prace. Każda umowa deweloperska może być inna, dlatego zakup nieruchomości warto skonsultować z osobą, która jest biegła w temacie i pomoże nam dokonać prawidłowego wyboru oraz zwróci uwagę na pewne niejasności. Stan deweloperski dla niektórych może być wyborem doskonałym, dla innych nie. Wszystko zależy od naszych preferencji i wymagań.